עזרה אנוסים באל סלבדור

הפרויקט של פרופ' גבריאל קאבאליון
<Embed>

 "ויעשו כּלם אֲגדּה אחת לעשות רצונך בלבב שלם":

בקשה לגיוס כספים על מנת להשלים את מלאכת גיור של קהילת ארמניה, אל סלבדור (כשישים מועמדים)

 הרקע: הכרות אישית 
בחורף האחרון בהיותי בשנת שבתון, התנדבתי למשך חודש בשתי קהילות של אנוסים במדינת אל-סלבדור: נקרא להם קהילת העיר וקהילת הכפר, היינו סאן סלבדור, עיר הבירה, וארמניה עיירה מרוחקת שמונים קילומטרים ובה כ-50 אלף תושבים (אין כל קשר עם המדינה הקווקזית).   מטרת הנסיעה שלי הייתה בעיקר ללמד קצת עברית, ולספר קצת על ישראל.  אל סלבאדור היא מדינה קטנה במרכז אמריקה הגובלת עם מדינות נכשלות דומות: הונדורס וגואטמלה. לפי כל הפרמטרים (צמיחה כלכלית, תל"ג, חינוך, בריאות, שחיתות שלטונית, זכויות האדם ובטחון אישי), אל-סלבדור ממוקמת במקום נמוך מאד בדירוג מדינות העולם, בליגה ג' יחד עם בנגלדש ואוגנדה.  הרתיעה מביקור תיירים  נובעת גם ממיקומה הראשון באחוז הרציחות בעולם (אחד מתוך אלף תושבים בשנה). ואכן העיר והכפר נשלטים על-ידי אירגוני פשע שמתפרנסים מסחר בסמים, בבני אדם ובנשק. אומנם ההכנסה המניבה ביותר היא גביית דמי חסות. כל בעלי העסקים מחויבים לשלם מס חודשי.

 מיוחד בכפר על אף איכות החיים והסכנות התרשמתי מאורך חיים פשוט, צנוע, ותמים. הרבה עזרה הדדית בכל מה שאפשר, הרבה אחווה ולכידות. כולם למעשה קרובי משפחה של כולם. כבוד רב ניתן למבוגרים. לא עלה על הדעת לפנות אלי בשם פרטי, וכל משפט לווה ב"מורה". כל מבוגר שפנה אל "המורה" הרים יד ובקש ללחוש את שאלתו. שאלה גלויה עלולה לבייש את השואל וגם את הנשאל, כי התלמיד לא חכם מספיק ו"המורה" עלול להחשב כלא ברור וככושל בדבריו. 
לצד שליחותי כ"מורה" לעברית יזמתי דברים שבעין מערבית נראים צרכים בסיסיים. הקמת ארגז חול לקטנים, קניית משחקי שולחן, הרבה כדורים, וגם מאווררים, תאורה בסיסית חזקה, קוטלי ייתושים, והרבה חומרי חיטוי. האמונה וקיום המצוות, האהבה לישראל הם ללא תנאי וללא עוררין.

הרקע הכללי: אנוסים דרום ומרכז אמריקה

אנו עדים לתופעה מעניינת במרכז ובדרום אמריקה: היווצרות קהילות אנוסים אשר מונות בין עשרות לכמה מאות אנשים (קולומביה, ברזיל הונדורס, פרו ועוד). בביקורי שמעתי מעשרות אנשים על אבותיהם שנמלטו בתקופת האינקוויזיציה, התיישבו במושבות ספרדים ופורטוגלים במרכז ודרום אמריקה, והתרחקו מאזורי החוף כדי להמשיך לנהל חיים יהודים במובלעות מבודדות. עם הדורות המילה יהודי לרוב נעלמה. האנשים דיברו על היותם שונים, אחרים או מיוחדים ושמרו על המחוייבות להתחתן רק עם אלה בעלי שמות משפחה מסויימים.  הקהילות היום מתחלקות בין אלה שכבר גויירו (בליווי רבנים אורתודוקסים דוברי ספרדית) לבין האחרונים שבדרך. אלה עניים יותר וברובם מובטלים כי נאלצו לעזוב מקומות עבודה בגלל שמירת השבת. במקרה של ארמניה, בקהילת הכפר ענייה ביותר ראיתי תופעות של אנאלפבתיות (בספרדית כמובן), מומים גנטיים, מחלות כרוניות כבר לא מוכרות בעולם הראשון, ותנאים תברואתיים חמורים. הגברים חיים מעבודות מזדמנות...     בשנים האחרונות גם בזכות פעילות נמרצת של אירגון "שבי ישראל" ונסיעותיו הרבות של "היהודי העולמי" הרב אליהו ברינבוים,  יותר תכנים ציונים הופיעו גם בתפילה וגם בחגים כמו יום הזכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות.    אני ממשיך לשמור על קשר עם בני הקהילה. הצעירים שואלים אותי על פרויקטים של מוזיקה מזרחית דתית. המבוגרים שואלים אותי שאלות של כתב ודיקדוק. הילדים מבקשים מתנות, והנשים... שותקות. כולם מבקשים כסף, ואני שולח מה שבאפשרותי. אני שולח להם חבילות עם סידורים, מחזורים, ברכונים, ממתקים ועוד משחקי שולחן. נכון לא אכלתי מימיי "פופוסה" אבל "במבה" הם לא הכירו לפני כן. באופק הקרוב קיימת אפשרות של עלייה של חלק מהקהילה כי לאחרונה הקהילה הוכרה על-ידי הסוכנות היהודית כקהילה לכל דבר והחלו טיפטופים ראשונים לישראל. אין ביכולתי להעניק היקף כספי גדול על מנת לאפשר את הגיור של אחרוני האנוסים, שהם אלה שעניים יותר, מוגבלים יותר שנמצאים בשוליים של השוליים במדינה שבשוליים שבשוליים.

 הצרכים

אחרוני האנוסים, אלה שבכפר ארמניה, עניים, זקנים, נזקקים, אלמנים, יתומים ומובטלים לא זכו עדיין לעבור גיור. התהליך דורש תשלום רב לשליחים, הקמת בית דין, תשלום טיסות, אש"ל. כ-60 מועמדים נשארו במצב בו  אינם יכולים לעבור גיור, על אף הקפדתם במצוות ורצונם העמוק להצטרף לעם היהודי ובכך להשאר חלק אינטגרלי של קהילתם ולהיות גם הם זכאים לעליה לארץ ישראל.

בית הדין רבני ייכנס באל סלבדור בחודש מרס 2019. ההערכה של עלויות היא של 40 אלף שקלים. 

מכאן אני נזקק לסיוע של תורמים.

ברגשי כבוד


פרופ' גבריאל קאבאליון, ישראלהפרויקט של

פרופ' גבריאל קאבאליון
צור קשר עם היזם
שלום וברכה, אני עובד סוציאלי, פסיכותרפיסט ופרופסור חבר באקדמיה בישראל. בשנת שבתון אחרונה התנדבתי חודש בקהילה של אנוסים במרכז אמריקה. מאז אני מלווה אותם, כאשר הם בהליכים הסופיים של גיור אורתודוקסי וחלקם, כמוכרים עלידי הסוכנות היהודית עשויים לעלות לישראל. אני בעצמי עליתי לארץ לפני 40 שנה וזכיתי להקים משפחה, עם שישה ילדים ואחת עשר נכדים. עליתי ממדינה מבוססת, איטליה, והיום מנסה לעזור לאנשים שבאים ממדינה נחלשת וענייה.
235
מתוך 40,000 ₪
1%מומן
10
ימים שנותרו
3
תורמים