לוחמי הקישון- הקרב האחרון

הפרויקט של לוחמי הקישון
<Embed>

עושים צדק עם לוחמי הקישון

נשלחנו להתאמן בנחל המזוהם וחלינו בסרטן. ועדת שמגר קבעה כבר בשנת 2000 שיש להכיר בלוחמים שחלו בגלל החשיפה למי הקישון כנכי צה"ל, אבל מערכת הביטחון מנהלת נגדנו מלחמת התשה, ובמקום לקבוע קריטריונים ברורים להכרה,  היא גוררת כל אחד מאתנו בנפרד למאבקים משפטיים ארוכים ויקרים.

הם דורשים הוכחות, אבל מסתירים את הנתונים. עכשיו אנחנו יוצאים לקרב האחרון: חשיפת הנתונים וחקר האמת, כדי להבטיח שכל הלוחמים שחלו בגלל האימונים, יוכרו כנכי צה"ל.

עזרו לנו לשים סוף לעינוי שנמשך כמעט שני עשורים ולהבטיח שאף לוחם לא יישאר מאחור.  

מערכת הביטחון עושה הכל כדי להתנער מאחריות על המחלות שאוכלות אותנו מבפנים. סמכנו על המערכת שתדע לחקור את עצמה ולהגיע לאמת, אבל אחרי 18 שנים של מאבקים משפטיים, הסתרת נתונים והולכת שולל, אחרי שלוחמים הלכו לעולמם בידיעה שהמדינה הפקירה אותם ואחרים גוססים, אין לנו ברירה אלא לעשות בעצמנו את מה שהמדינה נמנעה מלעשות עד היום:                    

מחקר בלתי תלוי, שיקבע אילו מהמחלות שתקפו אותנו נגרמו כתוצאה מהאימונים בקישון, יספק תשובות חד משמעיות למאות לוחמים ומשפחות שיקיריהן נפטרו, והליך משפטי שיחייב את המדינה להכיר בלוחמים שחלו כתוצאה מהאימונים בקישון כנכי צה"ל ובבני המשפחה של אלו שנפטרו כמשפחות שכולות.


מי אנחנו?

התנדבנו ליחידות מובחרות, היינו מוכנים להקריב את חיינו למען בטחון המדינה.

כשקראו לנו – התייצבנו. כשפקדו עלינו להסתער- הסתערנו.

אבל, כשחלינו בגלל שירותנו הצבאי – המדינה הפכה אותנו לאויב, ובמשך כמעט שני עשורים מנהלת נגדנו מלחמת התשה.

במהלך השירות הצבאי נשלחנו להתאמן בקישון, בתקופה בה הוזרמו אל הנחל שפכים של המפעלים המזהמים במפרץ חיפה. 

מי הנחל היו שחורים ומזוהמים בפסולת חומצית ובקרקעיתו שקעה בוצה רעילה של מתכות כבדות. 

לפני 18 שנים גילינו שהאימונים בנחל הקישון הם הסיבה שרבים מאתנו חלו בסרטן בגיל צעיר ופנינו למשרד הביטחון בבקשה להכרה כנכי צה"ל.

הצלילות בקישון הופסקו באופן מיידי והוקמה ועדת חקירה בראשות השופט בדימוס מאיר שמגר, שקבעה שאחוז תחלואת הלוחמים גבוה באופן חריג ביחס לאוכלוסייה ושיש לעקוב אחר מצבם הבריאותי של הלוחמים ולקבוע מנגנון להכרה בלוחמים החולים כנכי צה"ל.

אבל, הבקשות שלנו להכרה במחלות שתקפו אותנו בגיל צעיר נתקלו בכתף קרה: מערכת הביטחון לא מפסיקה לטעון שלא הוכח קשר סיבתי בין האימונים לתחלואה, ומשקיעה הון בניהול מאבקים משפטיים ארוכים נגד הלוחמים החולים.

חלקנו זכינו להכרה כנכי צה"ל רק לאחר מאבק שנמשך שנים ארוכות, חברים רבים נפטרו לפני תום ההליכים וגם אם קיבלו הכרה אחרי מותם, הם הלכו לעולמם בידיעה שהמדינה הפנתה להם עורף.

אחרי כל השנים האלו, לוחמים רבים עדיין לא זכו להכרה.

לפני כמה חודשים גילינו, לגמרי במקרה, שמנהלת הקישון, שמזמנת אותנו בכל שנה לבדיקות רפואיות, לא מעבדת את הנתונים, כך שלא ניתן יהיה להוכיח את הקשר בין האימונים בקישון למחלות הלוחמים.

במאי האחרון פנינו לבג"צ בבקשה לחייב את משרד הביטחון ומנהלת הקישון לחשוף את הנתונים שאספו במשך השנים. המדינה נתבקשה ע"י בית המשפט  להשיב עד ה- 16 בספטמבר, אבל ביקשה ארכה נוספת. הם יעשו הכל כדי להתיש אותנו, אבל הפעם, לא נוותר.

מה אנחנו מבקשים?

לסיים את פרשת הקישון: אחרי כמעט עשרים שנה, ללוחמים ולבני המשפחות מגיעות תשובות. הכרה מיידית בלוחמים שחלו בגלל האימונים בקישון כנכי צה"ל ובמשפחות של אלו שהלכו לעולמם כמשפחות שכולות. גם ללוחמים שחלו מסיבות אחרות מגיעות תשובות ברורות: המחשבה שלוחם יילך לעולמו בידיעה שהמדינה הפנתה לו עורף היא בלתי נתפסת ולוחמים שחלו בלי קשר לאימונים, זכאים להוכחה חד משמעית שזה אכן המצב.

את התשובות האלו אפשר לתת רק באמצעות מחקר בלתי תלוי שיוכיח, אחת ולתמיד, את הקשר בין האימונים בקישון לתחלואת הלוחמים. לאחר שייבדק הקשר בין עשרות סוגי הסרטן לזיהום בנחל הקישון, נוכל לצאת להליך משפטי שיחייב את המדינה לקבוע קריטריונים ברורים, כדי שאף לוחם לא ייאלץ להמשיך לנהל לבד הליכים משפטיים מול מערכת הביטחון.

עד שלא יוכח הקשר הסיבתי, משרד הביטחון ימשיך להתחמק מלקיחת אחריות. הזמן, הרי, פועל לטובתו. לוחמים הולכים לעולמם, אחרים מתייאשים בדרך.

הנתונים נאספו לאורך השנים, משרד הביטחון ומנהלת הקישון יכלו לבצע את המחקר בעצמם. אבל מחקר עולה כסף והכרה בלוחמים כנכי צה"ל ובשאריהם של הלוחמים שהלכו לעולמם עולה כסף. כסף שהם מעדיפים להוציא על מאבק בלוחמים, במקום לסייע להם לסיים את חייהם בכבוד.

אם אין קשר בין התחלואה שלנו לקישון, אנחנו לא רוצים שהמדינה תכיר בנו כנכי צה"ל, אבל אחרי כל השנים האלו, מגיעות לנו תשובות ברורות. משרד הביטחון לא מעוניין לבצע את המחקר, ואנחנו נאלצים לעשות זאת בעצמנו, בעזרתם הנדיבה של אזרחים כמוך, שמאמינים אסור להפקיר אף חייל.

375,000 ₪ הם המינימום הדרוש לצורך ביצוע מחקר מדעי, שיתבסס על הנתונים שאספה מנהלת הקישון לאורך השנים. עם תקציב גדול יותר, נוכל לבצע בדיקה מקיפה, שתסתמך רק על נתונים שיאספו ע"י החוקרים ולצאת בקמפיין ציבורי ומשפטי שיסיים את פרשת הקישון. 

הכסף שייגויס יופקד בחשבון נאמנות ע"ש עמותת לוחמים נפגעי הקישון, וינוהל ע"י עו"ד דורית אלימלך ועו"ד סיגל יער, המלוות את הלוחמים בהליכים המשפטיים במשך שנים ארוכות. כל הסכום שיגוייס ישמש אך ורק לניהול המחקר והמאבקים המשפטיים שלפנינו.  במידה ותישאר יתרה לאחר שיסתיימו כל ההליכים, היא תועבר כתרומה למימון מאבקים משפטיים אחרים לתיקון עוולות.

כואב לנו שהמאבק האחרון של חיינו הוא מול המדינה שאנחנו כל כך אוהבים. האמנו שמי שלחמו למען המדינה בשדה הקרב יקבלו גיבוי ותמיכה בבית. אבל, האטימות של מערכת הביטחון ומנהלת הקישון לא תשבור אותנו. אנחנו מאמינים במדינה ומאמינים באזרחיה ובטוחים שיחד אתכם, האמת תיחשף במלואה והצדק סוף סוף ייצא לאור.  

זהו קמפיין של הכל או כלום. רק אם נגיע לסכום המינימום הדרוש לביצוע המחקר, התורמים יחוייבו והקמפיין יסתיים בהצלחה. נודה  לסיוע בכל סכום שתוכלו להרשות לעצמכם.

 

תודה על התמיכה

לוחמי הקישון ובני המשפחותהפרויקט של

לוחמי הקישון
צור קשר עם היזם
שירתנו בצה"ל בין שנות ה 70 לתחילת שנות האלפיים. התנדבנו ליחידות מובחרות, היינו מוכנים להקריב את חיינו למען בטחון המדינה והשתתפנו במבצעים קרביים. במהלך השירות נשלחנו להתאמן בקישון, בתקופה בה הוזרמו אל הנחל שפכים של המפעלים המזהמים במפרץ חיפה. מי הנחל היו שחורים ומזוהמים בפסולת חומצית ובקרקעיתו שקעה בוצה רעילה של מתכות כבדות. לפני 18 שנים גילינו שהאימונים בנחל הקישון הם הסיבה שרבים מאתנו חלו בסרטן בגיל צעיר ופנינו למשרד הביטחון בבקשה להכרה כנכי צה"ל. מאז, אנחנו מנהלים מאבקים משפטיים ארוכים ביחד ולחוד, כדי שהמדינה תכיר במובן מאליו: שנים אחרי שסיימנו את שירותנו הצבאי, הקישון עדיין הורג אותנו.
44,194
מתוך 375,000 ₪
12%מומן
60
ימים שנותרו
107
תורמים
מינימום 100 תודה!
מכתב תודה שיישלח אליך במייל.
17 תורמים
מינימום 180 תודה גדולה
10 פעמים חי ותודתנו הגדולה, שתישלח אליך במייל.
37 תורמים
מינימום 360 עותק חתום של הספר 'פרשת הקישון: צלול ועכור'
ד"ר סמדר בן אשר חקרה את פרשת הקישון מזוויות שונות ומשלבת את הסיפור האישי שלה ושל בעלה, לוחם שייטת והנדסה ימית שנפטר מסרטן.
עותק חתום של הספר יישלח אליכם הביתה, יחד עם מייל תודה גדולה.
7 תורמים מתוך 90
מינימום 500 תעודת הוקרה
כאות הערכה, נשלח אליכם בדואר תעודת הוקרה על תרומתכם הנדיבה למאבק
12 תורמים
מינימום 720 אות הנדיבות
תעודת הוקרה על תרומת 40 פעמים חי תשלח לביתך
2 תורמים
מינימום 1000 שותף לדרך
קידמת אותנו צעד משמעותי בדרך ליעד. תעודת הוקרה תשלח לביתך
3 תורמים
מינימום 1800 מגן הלוחמים
תודה! ריגשת אותנו מאוד. תעודת הוקרה ועותק חתום של הספר 'פרשת הקישון: צלול ועכור' ישלחו לביתך.
4 תורמים מתוך 10
מינימום 3000 תרומת יסוד
מרגש לפגוש אנשים כמוך. נשמח להיפגש ולמסור לך תעודת הוקרה
0 תורמים
מינימום 5000 תרומת יסוד
אין לנו מילים... נשמח להיפגש ולמסור לך תעודת הוקרה ותודה ענקית מכולנו
0 תורמים
מינימום 10000 תרומת יסוד
אנשים כמוך מחזירים לנו את התקווה. נשמח להפגש ולמסור לך באופן אישי תעודת הוקרה
1 תורמים