עותרים לבג״צ: חוק הפיקוח

הפרויקט של ענת דייגי
<Embed>

הגענו ליעד וממשיכים בגיוס לצורך שיפור חקיקה ותקינה,

וייצוג ילדי הגיל הרך בכנסת

הצטרפו אלינו לעתירה לבג״צ לאכיפת חוק הפיקוח

ביחד נציל את הילד הבא!


את הבן שלי איבדתי בגן לא מפוקח, הייתי מופתעת מכך שהוא לא היה מחוייב לעמוד בשום תקנים ושהתחום אינו מוסדר ומפוקח. רק ל-23% מהילדים עד גיל 3 יש מקום במסגרות מפוקחות.

אבל מסתבר שקיים חוק לפיו המדינה אמורה לפקח על מסגרות לגיל הרך - אך איננה מיישמת ואוכפת אותו.  את האסונות וההתעללויות שאנו עדים להם יום יום בחדשות ניתן היה למנוע!

באמצעות הגיוס נוכל לשכור עו״ד, לפנות לבג״צ ולדרוש מהממשלה ליישם את חוק.


ביחד נשיג הסדרה ופיקוח על מסגרות לילדנו!ֿכרמית פולק-כהן, יועצת משפטית, המועצה לשלום הילד:

"למדינה יש חובה חוקית ומוסרית להגן על כלל הילדים בגילאי לידה עד שלוש באמצעות פיקוח, רישוי וסטנדרטים מחייבים שיחולו על כלל המסגרות בהן שוהים פעוטות".

משרד עו״ד גולדפרב-זליגמן:

״(...) המדינה אינה עומדת בחובתה החוקית והמוסרית לאכוף, לכל הפחות, את החוק הקיים ולשמור את חייהם, בטיחותם ושלומם של הילדים – ובעיקר הפעוטות, ובכך למעשה מפקירה את חיי ילדינו (...)״

משרד עו״ד שיבולת:

"(...) אנו בדעה כי לאחר שהמדינה כשלה בהבטחותיה ליישום החוק כאמור, למרות התחייבותה המפורשת לאורך שנים האחרונות, יש מקום להגשת הבג"צ על מנת לחייבה לעשות כן."

משרד עו״ד קלעי, רוזן ושות׳:

״(...) אנו מאמינים וסבורים, כי בחלוף אחת עשרה שנים, משהדברים טרם באו לכלל פתרון, יש בסיס משפטי לעתירה נוספת לבג"צ, אשר תביא את נושא האכיפה במעונות להכרעה שיפוטית.״

הילדים שלנו בסכנה

לאחרונה אנחנו נחשפים בחדשות למחדלים המתמשכים בגנים ובמשפחתונים הפרטיים - התעללות פיזית ונפשית, רשלנות - וכל זה עוד לפני שדיברנו על מפגעי הבטיחות. מסגרות פרטיות אלו, הן הברירה היחידה של הציבור הישראלי, שכן המעונות המפוקחים יכולים להכיל רק 23% מהילדים בגילאי לידה עד 3.

שאר הילדים נתונים בחסדי הגינותם ויושרם של העוסקים בתחום. אף עין לא מפקחת עליהם ואין שום סטנדרטיזציה ותקינה אליה הם מחוייבים. כל אחד שרוצה להפעיל מסגרת או לעבוד בתחום יכול וללא שום התחייבות לאיכות מינימלית. אין צורך למלא אף טופס. רק לשלם מיסים. מערב פרוע.


דוידי שלי

את הבן שלי איבדתי  בגלל ההפקרות הזאת. דויד היה בן כמעט 9 חודשים כשנלקח מאיתנו.

הוא כמעט זחל, אהב לאכול מלפפונים ופירה, והבילוי האהוב עליו היה לרבוץ איתי על שמיכה בגינה.

חיפוש מסגרת עבורו היה משימה לא קלה. ראיתי עשרות גנים ומטפלות וסיננתי בקפידה. בסוף מצאתי גן ועל אף ששאלתי את כל השאלות הנכונות, ברגע האמת גיליתי שקיבלתי הבטחות ריקות; שלא כפי שהגננת התחייבה, היא היתה לבד עם 8 ילדים, העידה שהייתה חצי רדומה, היא לא ידעה החייאה ולא היה לחצן מצוקה.

כיוון שלא היו מצלמות, לעולם לא נוכל להוכיח מה שאנחנו מאמינים שקרה שם.

היינו בטוחים שהגננת עברה על החוק - הרי לא נתפס שהיא תהיה לבדה עם כל כך הרבה ילדים, מחציתם מתחת לגיל שנה. וכך גילינו שאין חוק. למעשה, היא גם יכלה להיות שם עם 30 ילדים.איפה המחוקק?

בחדשות שומעים על המאמצים להעביר את החוק שיסדיר את התחום, מאמצים שנמשכים כבר הרבה יותר מעשור ומעלים חרס פעם אחר פעם. החוק הזה עבר בלי סוף סיבובים ואפילו עבר קריאה ראשונה ביותר מהזדמנות אחת.

כתוצאה מהמחאה הגוברת והתעללויות שנחשפות חדשות לבקרים, המחוקקים שלנו החליטו לקדם אותו שוב, אבל עיקרו אותו לחלוטין מתוכן. 

גם החוק הזה, על שלל חולשותיו, עוד רחוק מאיתנו. יש פגרה ולאחריה, מי יודע מתי תהיה קריאה שניה ושלישית. בינתיים עלולות להיות בחירות, או חלילה מלחמה, ושוב נמצא את עצמנו בלי כלום ביד. כפי שקורה כבר מעל עשור.


אפשר לשנות! ביחד!

מסתבר שכבר קיים חוק פיקוח על מעונות משנת 1965 והוא לא תקף רק לתינוקות ופעוטות, אלא גם לקשישים, לנכים וללוקים בנפשם. לפי החוק הישן, כל מוסד ובו מעל 2 חוסים, חייב לעמוד בתקנות שיתוקנו ע״י שר העבודה והרווחה ולעמוד בפיקוח וברישוי - כולל מוסדות המתנהלים בבתי מגורים -  וכך גם יכול להגן על פעוטות במשפחתונים, המתנהלים בבית המפעיל.

אך התקנות מעולם לא נקבעו והחוק לא נאכף.

ב-2007 היתה פניה לבג״צ בעניין בדרישה לאכוף את החוק וב-2010 שופטי בג״צ ביקשו למשוך את העתירה כיוון שהיו בטוחים שחוק הפיקוח החדש, שהוביל ח״כ דאז, זבולון אורלב, הולך לעבור בקרוב. בפסיקה צויין כי אם לא יקודם פתרון מהותי תוך זמן סביר, ישנה עילה לפניה נוספת. 8 שנים עברו מאז ודבר לא השתנה.

פה אנחנו (אתם ואני) נכנסים לתמונה: עלינו לדרוש מהממשלה לאכוף את החוק במדינה באמצעות בג״צ - על שר העבודה והרווחה להתקין את התקנות ועל הממשלה לאכוף את החוק הקיים ולהקצות משאבים לפיקוח ורישוי.

ביחד נוכל לממן את טובי עורכי הדין שילחמו עבורנו בבג״צ וידרשו שיתוקנו תקנות ראויות ויוקצו משאבים מתאימים.שאלות ותשובות

איך נדע לאן כל הכסף הולך?

לאחר הגיוס, יועבר הכסף לחשבון של אתר המימון ממנו ימשכו כספים אך ורק עבור שכר טירחה והוצאות הקשורות במאבק המשפטי בבג״צ. אם ישארו כספים לאחר תשלום עבור הפניה לבג״צ הם ינותבו אך ורק לצורכי שיפור החוק (שכירת לוביסטים בכנסת) או יתרמו לעמותה/עמותות העוסקות בגיל הרך. בכל אופן, ינוהל תקציב באופן ברור ושקוף שיהיה זמין בכל עת למממנים.

אפשר עוד פרטים על חוק הפיקוח משנת 65?

בשמחה! מוזמנים לקרוא יותר  כאן.

כל כך הרבה כסף בשביל עורך דין? מה אין מישהו שמתנדב?

מאבקים משפטיים יכולים להגרר ולהסתבך, אני מאמינה שאנחנו וילדנו צריכים להיות בידיים מוכשרות ומתומרצות, אשר יילחמו עבורנו. אם נשלם עבור שירותי הטובים ביותר, נוכל לדרוש בהתאם ונקבל את מה שמגיע לילדים שלנו - מסגרות בטוחות וראויות.

מה את מרוויחה מזה?

הרווח שלי הוא לדעת שעזרתי למנוע את האסון הבא ולא עמדתי מנגד בזמן שילדים נפגעים. חוץ מזה, כלום… אין לי שאיפות פוליטיות, אני לא עוסקת בתחום החינוך לגיל הרך ואני כמובן לא מרוויחה כלכלית מכך.

שותפים לדרך


ארז דייגי

צוות הפעילות של ״אחריות מלידה: ת״א״ - מורן אייזן, כרמל חנני, יעל זילברשטיין ברזידה, תנה ורהפט אשכנזי, אלה וולף בורוביץ, נטלי מרגלית שכטר, נועה פוקס גרינבאום, חן ברזילי. 


המועצה לשלום הילד

חינוך מלידה

העמותה הישראלית למען הילד בגיל הרך

הורות בזכות - אסנת ואתוריתודות

עו״ד טל גיבור

Market Master Productions

אולפן הפנתר הירוק

תומר ברזידה

אוהד עוז

גיא ירוסלבסקי
הפרויקט של

ענת דייגי
צור קשר עם היזם
מנהלת מוצר, נשואה לארז, אמא לדויד, לביא וסופי (הכלבה). עד לא מזמן הייתי עוד הייטקיסטית, ואז איבדתי את דויד, בני הבכור, במעון פרטי. נדהמתי מההפקרות והמחדלים המתרחשים בתחום הלא מוסדר של מסגרות לגיל הרך והחלטתי שאסור לעמוד מנגד. למסע הצטרפו חבורה של אמהות מדהימות והקמנו יחדיו את המאבק המקומי שדורש מעיריית תל אביב, מקום מגורינו, להתגייס ולשנות את המציאות העגומה בעזרת הכלים העומדים לרשותה. כעת אנו פועלות יחדיו למען שינוי מדיני.
155,594
מתוך 150,000 ₪
104%מומן
0
ימים שנותרו
1782
תורמים
מינימום 25 אומרים די להפקרות
447 תורמים
מינימום 50 מגינים על הילדים
430 תורמים
מינימום 100 עוצרים את האסון הבא
373 תורמים
מינימום 200 עוצרים את האסון הבא
95 תורמים
מינימום 500 עוצרים את האסון הבא
19 תורמים
מינימום 1000 משנים את חיי הילדים
5 תורמים מתוך 15
מינימום 2000 משנים את חיי הילדים
1 תורמים מתוך 7
מינימום 5000 משנים את חיי הילדים
1 תורמים מתוך 3