הדברה זה לא משחק ילדים!

הפרויקט של אדם טבע ודין
<Embed>

חדשות טובות למאבק בעודף חומרי ההדברה הכימיים: שישה ימים לפני תאריך הסיום של הקמפיין, הגענו ליעד - 50,000 שקלים - שיאפשר לנו להמשיך את המאבק לסביבה בריאה יותר עבור כולנו, ובעיקר עבור הילדים.

אנחנו ממשיכים בקמפיין כדי שנוכל לקדם ככל שניתן את המאבק על מזון וסביבה בריאים יותר. נותרו חמישה ימים לקמפיין – וזה בדיוק הזמן למאמץ אחרון ולצרף עוד תומכים למאבק בחומרי ההדברה הכימיים שמקיפים אותנו בכל מקום!

עוד לא תמכתם? עכשיו זה הזמן!

היעד החדש שלנו הוא 55,000 ש"ח, שיאפשרו לנו לוודא שתזכיר חוק חדש שעוסק בעקיבות וביומן הדברה יגיע לוועדת הבריאות בכנסת, כדי שהוא לא יתמסמס! (מה זה עקיבות ויומן הדברה? קראו למטה, תחת "איפה אנחנו עומדים היום")לא נמאס לכם שבפירות ובירקות שאנחנו אוכלים יש יותר חומרי הדברה מאשר באירופה?!? הפירות והירקות שעומדים בתקנים הגבוהים יותר מיוצאים לאירופה, בעוד שכאן מחייבים בסטנדרטים נמוכים יותר.

ותגידו, לא נמאס לכם שהילדים שלנו משחקים בגינות מלאות בחומרי הדברה רעילים?!? 

אנחנו חיים בסיטואציה אבסורדית שמסכנת את הבריאות שלנו, ובייחוד את ילדינו! 

הצטרפו אלינו, ולקרן לבריאות וסביבה, למאבק על הבריאות של כל אחד ואחת מאיתנו, ובייחוד על בריאותם של ילדים ואוכלוסיות רגישות אחרות: הפחתת חומרי ההדברה הכימיים, הרעילים והמסוכנים, שמקיפים אותנו בכל מקום - בגינות ובפארקים, ברחובות ובפירות ובירקות שאנחנו אוכלים. 

בעזרת התמיכה שלכם נוכל להפחית את חומרי ההדברה שמקיפים אותנו ע"י קידום הצעת חוק שתסדיר את התחום הפרוץ הזה. אנחנו בקשר עם גורמי ממשל מקומיים וארציים במטרה לשנות את המדיניות את התקנים ולצמצם את השימוש בחומרי הדברה ולשמור על הבריאות של כולנו.

השינוי כבר ממש כאן, ואסור לנו לפספס את ההזדמנות - עזרו לנו למנוע את אסון ההדברה הבא! אז קדימה - בחרו תשורה שווה ויחד ננקה את הסביבה שלנו!


"אדם טבע ודין" הוא הארגון היחידי בישראל שעוסק במדיניות ההדברה ובהשפעת חומרי ההדברה על הבריאות, בדגש על אוכלוסיות רגישות ובהן ילדים. הצלחנו כבר להרחיק את ההדברה הכימית ממוסדות החינוך, עכשיו אנחנו ממשיכים להיאבק כדי להשאיר את כלל המרחב הציבורי שלנו נקי מחומרי הדברה כימיים ואת הפירות והירקות שלנו טעימים ובריאים.

נפסיק את ההדברה בגינון העירוני באמצעות הסברה לראשי הרשויות המקומיות.

נגביר את הפיקוח על מכירת חומרי הדברה מסוכנים באמצעות חקיקה ונהלים.

נוודא ששאריות חומרי ההדברה בפירות ובירקות ברמה בטוחה לילדים על ידי קיום מחקר שמוכיח שתזונת ילדים שונה מזו של מבוגרים וכי התקנים כיום אינם מתאימים להם.

נסדיר את תחום ההדברה החקלאית על ידי שינוי נהלים וחקיקה שתמנע מעבר של חומרים מסוכנים מהשדה אל הבתים והצלחות שלנו.

 

כך בתקשורת: אסונות הדברה
כך בתקשורת: אסונות הדברה


למה שאריות חומרי ההדברה בפירות ובירקות מסוכנות לילדים שלי?

המדינה בוחנת את כמויות שאריות חומרי ההדברה המותרות בפירות ובירקות באופן שלא מתחשב בתזונה של ילדים, למרות שהיא שונה מזו של מבוגרים: יש ילדים שאוהבים פרי או ירק מסוים ויאכלו הרבה ממנו, בעוד שהם לא יגעו בפירות אחרים. בנוסף, הגוף שלהם קטן יותר, כך שכל דבר שהם אוכלים משפיע יותר מדבר דומה שיאכל אדם מבוגר. גופם של ילדים מתפתח במהירות והם רגישים יותר לחומרים שונים מאשר מבוגרים.

מעבר לכך שהדרישות נוסחו בהתאם לתזונה של מבוגרים, לא ניתן להתעלם גם מכמות החריגות הגבוהה יחסית של שאריות חומרי הדברה בפירות ובירקות. בעוד שבאירופה ובארצות הברית עומד אחוז החריגות של כמות חומרי ההדברה על 3% ו-1% (בהתאמה), כאן בישראל עומד אחוז החריגות על בין 12 ל-15 אחוזים של חריגות. בנוסף, כמה מחומרי ההדברה שנמצאו בסקר ההדברה של משרד החקלאות כבר נאסרו לשימוש בעבר.

מה זאת אומרת תחום ההדברה לא מסודר?

למרות שמדובר בחומרים רעילים בדרגות שונות, תחום ההדברה למעשה פרוץ. בגלל זה אנחנו נתקלים בין השאר בעובדי הדברה שמשתמשים בגינות עירוניות בחומרים מותרים לשימוש בשטחים חקלאיים בלבד. ההנחיות לא ברורות, הכשרות לא מספקות ונהלים עמומים מעמידים אותנו בסכנה.

אף אחד לא מפקח על חומרי ההדברה המסוכנים?

יש פיקוח, אבל הוא לא מספיק. פיקוח הדוק יותר על חומרים כאלה יכול היה למנוע, בין השאר, את זליגת חומר ההדברה הקטלני "פוספין", אותו חומר הדברה שהביא למותן של שתי בנות באסון ההדברה בירושלים.

רגע, מה זאת אומרת להפסיק את ההדברה בגינון העירוני? זה בכלל אפשרי?

כן, וזה אפילו קורה כבר בערים שונות ברחבי העולם וגם ממש כאן בארץ.לפני תחילת שנת הלימודים, בעקבות פעילות של "אדם טבע ודין", פורסמו לראשונה הנחיות להדברה במוסדות חינוך שיוצרות הפרדה של ממש בין התלמידים לבין חומרי ההדברה. באמצעות התמיכה שלכם, נוכל לשמור על הילדים שלנו בכל מקום - במוסדות החינוך, בגינות, בפארקים וברחובות - ונוכל לוודא גם שלא נשקפת להם שום סכנה משאריות חומרי ההדברה בפירות ובירקות.

בנוסף, בעקבות התעקשות שלנו, יו"ר ועדת הבריאות בכנסת, ח"כ אלי אלאלוף, דרש ממשרד הבריאות להציג תוך חצי שנה כיצד חישוב הרמות המותרות של שאריות חומרי הדברה בפירות ובירקות מגן ספציפית על ילדים, ולא רק על מבוגרים


קל. בחרו באחת מהתשורות וכך תוכלו גם לתמוך בפרוייקט וגם ליהנות מאחד הסיורים, ההדרכות, זרעי הבזיליקום, ההרצאות, הסדנאות, החברות בארגון ואפילו במשרד על שמכם! 

*שימו לב: פרויקט זה יסתיים בסוף 2017 ועל כן, חיובי האשראי והקבלות יצאו רק ב-2018.הפרויקט של

אדם טבע ודין
צור קשר עם היזם
"אדם טבע ודין" הוקם לפני יותר מחצי יובל במטרה להוביל שינוי בסדר היום הסביבתי והחברתי בישראל, ואנו פועלים לשם כך באמצעות כלים משפטיים, מדעיים וציבוריים. אנו מאמינים בקיומו של קשר הדוק בין ארבעה עוגנים: סביבה, חברה, בריאות וכלכלה - וממקדים את עשייתנו בהגנה על זכויות אדם סביבתיות, ביצירת רגולציה נאותה המאפשרת הגנה על איכות החיים ועל בריאות הציבור, לצד העצמת זכותו הדמוקרטית של כל פרט להיות שותף לתהליכי קבלת החלטות המשפיעות על חייו.
52,109
מתוך 50,000 ₪
104%מומן
0
ימים שנותרו
451
תורמים
מינימום 50 מייל תודה
זו ההזדמנות שלכם להגשים חלום ולקבל מייל תודה מ"אדם טבע ודין". את המייל הזה תוכלו להציג בגאווה לכל המשפחה והחברים.
130 תורמים
מינימום 75 ערכה להקמת גינה קהילתית
תמיד רציתם להקים גינה קהילתית? זו ההזדמנות שלכם!

ערכה וירטואלית להקמת גינה קהילתית מתנת עמותת "גינות קהילה בישראל" תסייע לכם בצעדים הראשונים הקמת גינה לתפארת.

הערכה תישלח בדוא"ל.
25 תורמים
מינימום 100 לקט בזיליקום
הלקט המובחר של זרעי בזיליקום שונים, ממשתלת "ירוק - משתלה אורגנית", יהפוך כל אדנית לחגיגה וכל ארוחה לסעודת מלכים.

כי אין כמו לקטוף מהאדנית ולהוסיף לבישולים!

התשורה תימסר לתומכים בדואר.
80 תורמים
מינימום 120 מארז שקיות רב-פעמיות לירקות
השקיות פותחו על ידי תלמידי בי"ס "עתיד בקעת כנרות" ומיוצרות על ידי מרכז תעסוקה לקשישים "רב חן" בקיבוץ שער הגולן.

גם אקולוגי, גם חברתי - צריך יותר מזה?

התשורה תימסר לתומכים בדואר.
43 תורמים
מינימום 150 סיור ליקוט בתל אביב
נמאס לכם מאותן מסעדות קבועות?

אחרי הסיור הזה, שניתן במתנה ע"י עמותת "גינות קהילה בישראל", תוכלו לצאת לאכול בתל אביב בדרך ייחודית, מעשירה ומהנה.

הסיור יערך בתיאום עם עמותת "גינות קהילה בישראל"
9 תורמים מתוך 15
מינימום 175 סדנת גידול ירקות בבית ללא אדמה
בחוות "ירוק בעיר", על גג דיזנגוף סנטר, תלמדו באופן תיאורטי ומעשי על עולם החקלאות ההידרופונית והאקוופונית ושילובם בסביבה העירונית.

כי מה יותר טוב מלעשות "קניות" של ירקות במרפסת?

הסדנה תיערך בחוות "ירוק בעיר" שעל גג דיזנגוף סנטר בתל אביב.
30 תורמים
מינימום 180 חברות שנתית - יחיד
בעזרת תשורה זו תהפכו לחלק ממשפחת אדם טבע ודין לשנה שלמה!

החברות שלכם עוזרת לנו גם בפרויקט הנוכחי וגם בשאר המאבקים הסביבתיים שלנו. למה? כי ארגון גדול הוא ארגון חזק. ככה לוקחים אותנו יותר ברצינות גם בכנסת וגם בבתי המשפט. גודל = כוח.
30 תורמים
מינימום 250 חברות שנתית זוגית
בעזרת תשורה זו תהפכו, אתם ומי שתבחרו בו, לחלק ממשפחת אדם טבע ודין לשנה שלמה!

החברות שלכם עוזרת לנו גם בפרויקט הנוכחי וגם בשאר המאבקים הסביבתיים שלנו. למה? כי ארגון גדול הוא ארגון חזק. ככה לוקחים אותנו יותר ברצינות גם בכנסת וגם בבתי המשפט. גודל = כוח!
17 תורמים
מינימום 1500 הרצאה של ראש תחום בריאות וסביבה
ראש תחום בריאות וסביבה ב"אדם טבע ודין", שרית כספי-אורון, תחשוף אתכם לעולם הסבוך והבירוקרטי שמאחורי חומרי ההדברה שמקיפים אותנו.


התשורה מתאמה בעיקר לוועדים, קבוצות מאורגנות וכו', ותיערך במקום על פי בחירתכם.
1 תורמים
מינימום 2000 הרצאה של מנכ"ל "אדם טבע ודין"
מנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, יעניק לכם הצצה מבפנים על מאבקים סביבתיים שנעשים ונעשו ברחבי הארץ.

התשורה מתאמה בעיקר לוועדים, קבוצות מאורגנות וכו', ותיערך במקום על פי בחירתכם.
0 תורמים
מינימום 3000 משרד על שמכם
תמיד רציתם שנחשוב עליכם? זו ההזדמנות שלכם!
השם שלכם, או של מי שתרצו, יוכל להתנוסס בכניסה לאחד מחדרי המשרדים שלנו.

אנחנו לא יכולים להבטיח שהוא יהיה שם לנצח, אבל אנחנו מוכנים להתחייב לשנתיים
0 תורמים מתוך 2
מינימום 200 סדנת רוקחות טבעית
במקום לקנות עוד ועוד מוצרי טואלטיקה וקוסמטיקה, בואו ללמוד איך לרקוח מוצרים טבעיים ובריאים, מתנת עמותת "גינות קהילה בישראל".

הסדנה תיערך בתל אביב בתיאום עם עמותת "גינות קהילה בישראל"
10 תורמים מתוך 10